Popis plemene - Německý špic velký

Německý špic velký je velmi veselý a oddaný pes. Je to ale také výborný hlídač, protože je velmi učenlivý a oddaný svému pánovi. Špicové vycházejí  dobře i s ostatními psy a dětmi, ale cizí lidi ihned ohlásí.

Historie plemene německý špic velký

Toto plemeno je potomkem psa rašelinného (Canis Familiaris Palustris Ruthimeyer) z doby kamenné a pozdějšího špice kolových staveb. Je nejstarším psím plemenem ve Střední Evropě. Vyvinula se z něho četná další plemena. Za hranicemi německé jazykové oblasti jsou vlčí špicové nazýváni též keeshond.

Popis

Německý špic velký je známý svou krásnou "samočistící" srstí , která díky husté podsadě odstává od těla. Vyniká na něm také mohutný límec kolem krku a hustě osrstěný ocas, nesený nad hřbetem. Jeho hlava je velmi podobná liščí. Jeho nos je malý, kulatý. Oči má německý špic středně velké, ve tvaru mandle, šikmo posazené a mají tmavou barvu. Jeho malé uši jsou nedaleko od sebe, jsou trojúhelníkovitého tvaru, zašpičatělé a nesené vzpřímeně. Hrudník má tento špic hluboký a dobře klenutý. Ocas má silně osrstěný a je zatočený na záda. Jeho přední tlapky jsou malé, kočičího tvaru. Německý špic velký má hustou podsadu a delší, postavenou krycí srst. Pohyb tohoto psa je plynulý a pružný. Je to velice líbivý, atraktivní pes, vypadá jako by se neustále smál.

Velikost těchto psů je v kohoutku 46 cm, s tolerancí +/- 4 cm. Hmotnost má odpovídat jeho výšce.

Průměrně se německý špic velký dožívá 13 až 15 let. Jsou to dlouhověcí a zdraví psi. Do svého vysokého věku bývají čiperní.

Standard plemene Německý špic velký

Toto plemeno patří podle standardu FCI do skupiny V. - Špicové a primitivní typy, sekce 4 - Evropští špicové. Číslo standardu je 97/ 05. 03. 1998 (Velká Británie). Oficiální zkratka v ČR je NS.

Charakter - především všestranně využitelný rodinný pes

když nesmím, tak alespoň hlídámŠpicové jsou nenáročným plemenem. Rádi a snadno se učí. Jsou lehce vychovatelní a dobře ovladatelní. Snadno se přizpůsobí svému majiteli a jeho rodině. Brzy pochopí rytmus své rodiny a nepůsobí zbytečné problémy. Špice si vycvičí a vychová snadno každý sám. Rovněž se můžete se špicem zůčasňovat všech psích sportů. Zvládají výcvik poslušnosti, zkoušky z výkonu, agility, tanec se psem. Mohou být využiti jako canisterapeuti, či záchranářští nebo asistenční psi. Dobře si vedou na stopách a rovněž rádi táhnou náklad. Je to velký, nedocenitelný pomocník člověka. Nejsou zbytečně uštěkaní a nemají sklony k toulání.

Především jsou to vynikající hlídači a tuto svou funkci skvěle plní do dnešních dnů. Jsou neustále ve střehu, nic jim neujde. Hlídají dům a zahradu ve dne i v noci. Vetřelce či hrozící nebezpečí ohlásí a v případě potřeby neváhají zasáhnout. Špic je prostě hlídač jak má být.

Svou rodinu miluje a ochraňuje. Má rád děti, kterým by neublížil. Špic je veselý společník a čiperný kamarád. Snadno si zvykne i na domácí zvířata.
Velcí a vlčí špicové mohou být celoročně venku. Chlad, vítr, déšť ani palčivé sluníčko jim nevadí. Jejich dlouhá a bohatá srst je ochrání před nepřízni počasí. Ani ty největší mrazy jim nevadí. Mají rádi sníh i vodu. Jsou dobrými plavci.

Péče o německého špice velkého

Srst není náročná na údržbu. Neplstnatí a nezachytávají se na ni větvičky či listí. Sama se udržuje v čistotě. Špice stačí občas vyčesat či vykartáčovat. V době línání je však důkladně vyčešu hřebenem a odstraním veškerou odumřelou srst. Koupat špice není nutné. Častým koupáním se srst poškozuje. Proto koupat špice nedoporučuji. Střihově se špic neupravuje, až na nepatrné výstavní korektury.

čerpali jsme ze zdroje >>>